
Väljer Lycksele som arbetsort
Morgan Palmér och Isak Eriksson från Huddinge respektive Umeå, samhällsplanerare i ett energiprojekt inom Region 10, väljer att jobba från Lycksele, inte minst för det geografiska läget.
De båda samhällsplanerarna har börjat landa i Lycksele efter att i januari ha flyttat hit från sina respektive hemorter. De har installerat sig på kontoret i samma byggnad som Näringslivskontoret, och så smått börjat kontakta olika aktörer. Arbetet med att ta fram energiplaner för inlandskommunerna är ännu i sin linda. De är anställda av Storumans kommun men har fått välja placeringsort själva.
–Igår hade vi en kickoff på Hotell Lappland där vi fick chansen att prata med några av aktörerna. Det var intressant och roligt, berättar Morgan Palmér, som växte upp i Huddinge i Södra Stockholm. För honom är Lycksele något helt nytt.
Vill testa på att bo i ett mindre samhälle
–Jag har länge känt att jag vill testa på att bo i ett mindre samhälle. Efter universitetsstudierna jobbade jag bland annat som solcellsmontör. Men det har blivit allt större konkurrens om jobben söderut, berättar han.
– Tjänsten lät spännande så det var självklart att söka. Även om det funnits jobb närmare hade jag nog ändå sökt mig hit upp så småningom. Det är en välmående region.
Centralt och välkomnande
Morgan får medhåll av kollegan Isak Eriksson som växte upp i Norrbyn söder om Umeå. Han jobbade bland annat som taxichaufför innan han studerade vidare till samhällsplanerare. När projekttjänsten dök upp tog han chansen att söka. Valet av placeringsort föll på Lycksele som han känt dragning till en längre tid.
–Jag är ingen stadsmänniska, men väldigt skoter- och friluftsintresserad. Jag hade varit på flera ställen i närheten men inte så mycket i själva Lycksele. Nu trivs jag väldigt bra och hoppas kunna köpa ett hus lite utanför stan, berättar Isak som hoppas få med sig frun också, som är arkitekt.
Alla bekvämligheter finns här
Morgan valde Lycksele främst för det geografiska läget mitt emellan kust och fjäll. För Isak är även närheten till skogen viktig. Nu bor de grannar i varsin lägenhet i centrala Lycksele och båda upptäcker allt fler fördelar med staden.
–Dels att det ligger mitt i inlandet. Men också bostadspriserna. Och skillnaderna i vardagslivet är inte så stora jämfört med en större ort. Alla bekvämligheter finns, men på armlängds avstånd.
–Och folk är så välkomnande här, alla hjälper till, avrundar Isak.
Text och foto: Monica Wiksten Gideonsson